Brijuni – otoci gdje priroda, povijest i mir govore istim jezikom

igor-bumba-Fh4DNarct54-unsplash

Negdje na zapadnoj obali Istre, gdje se kopno nježno spušta prema Jadranskom moru, leži arhipelag koji kao da lebdi između sna i stvarnosti. Brijuni – skupina od 14 otoka i otočića – nisu samo geografski pojam na karti Hrvatske. Oni su spoj prirodne ljepote, povijesne dubine i mirne elegancije koja ostavlja bez daha. Putovanje na Brijune nije samo odlazak na izlet, već povratak u prošlost i susret s prirodom kakva rijetko gdje još postoji.

Prvi dojam – pogled s mora

Na Brijune se dolazi brodom iz Fažane, malog ribarskog mjesta nadomak Pule. Već tijekom kratke vožnje, pogled puca prema Velikom Brijunu, najvećem i najposjećenijem otoku arhipelaga. More je kristalno čisto, a otoci se čine gotovo netaknuti, zeleni i tihi. Kad brod pristane u luku Velikog Brijuna, odmah je jasno – ovo nije običan otok.

Povijest uklesana u kamen i krajolik

Brijuni su poput otvorenog muzeja. Šetajući otokom, nailazimo na ostatke rimskih vila, antičke terme, bizantske utvrde i austrougarske objekte. Povijest otoka seže tisućama godina unatrag – već u prapovijesti ovdje su živjeli ljudi, a u rimsko doba Brijuni su bili ljetna rezidencija bogatih patricija. Posebno impresivne su ruševine rimskog ljetnikovca u uvali Verige – mjesto koje svjedoči o davnom luksuzu i životu u skladu s prirodom.

U novijoj povijesti, Brijuni su najpoznatiji kao ljetna rezidencija predsjednika Josipa Broza Tita. Tito je ovdje ugostio mnoge svjetske državnike, slavne glumce i umjetnike – od Indire Gandhi i Nehrua, do Elizabeth Taylor i Sophie Loren. Danas se ta era može upoznati kroz Muzej Brijuni i izložbu “Tito na Brijunima”, gdje su izložene brojne fotografije, predmeti i dokumenti iz tog vremena.

Raj za ljubitelje prirode

Ipak, ono što Brijune čini doista posebnima jest njihova priroda. Čitav arhipelag je Nacionalni park od 1983. godine, a otoci su dom brojnim biljnim i životinjskim vrstama. Šetajući parkom, moguće je vidjeti srne kako slobodno pasu na livadama, paunove koji šire repove na puteljcima, a uz malo sreće i muflone u daljini.

Posebnost Brijuna je i safari-park, u kojem obitavaju egzotične životinje koje su darovane Titu iz raznih krajeva svijeta – zebre, ljame, nojevi, indijski goveda i slon. Najpoznatiji među njima bio je slon Lanka, dar iz Indije, koji je godinama bio simbol Brijuna.

Botanički vrt s više od 160 vrsta biljaka također je nezaobilazna stanica, a svaki posjetitelj ostaje impresioniran pažnjom kojom je priroda ovdje očuvana.

Otoci tišine i elegancije

Osim povijesti i prirode, Brijuni nude i ono što je u današnjem svijetu sve rjeđe – tišinu. Na otoku nema prometa osim električnih vozila, a šetnje ili vožnja biciklom uz more pružaju osjećaj potpune opuštenosti. Zrak je svjež, mirisi borova i mora ispunjavaju pluća, a pogled se gubi u beskraju zelenila i plavetnila.

Brijuni nisu masovna turistička destinacija, i to im je najveća vrijednost. Ovdje dolaze oni koji žele osjetiti mir, kulturno se obogatiti i provesti vrijeme u skladu s prirodom.

Doživljaj za pamćenje

Brijuni su idealna destinacija za jednodnevni izlet, ali i za duži boravak u nekom od povijesnih hotela. Vođene ture, električni autići, bicikli i edukativni programi omogućuju svakom posjetitelju da otok upozna iz više kutova – kao prirodni park, arheološko nalazište, povijesni spomenik i mjesto tišine.

Zaključak: Mjesto gdje vrijeme staje

Brijuni nisu samo otoci – oni su doživljaj. To je mjesto gdje možete hodati istim stazama kao rimski vojnici i svjetski lideri, gdje možete osluškivati vjetar među maslinama starim preko tisuću godina i diviti se zalasku sunca koji obasjava bijele stijene i tamnoplavo more.

Posjet Brijunima nije samo putovanje kroz prostor, već i kroz vrijeme. A ono što na Brijunima najviše ostaje u srcu je osjećaj – osjećaj da ste barem nakratko bili dio nečeg posebnog, mirnog i neponovljivog.

Povezani članci
Sjeverni Velebit – tišina visina i moć divljine

Sjeverni Velebit – tišina visina i moć divljine

Risnjak – planina tišine i divljine

Risnjak – planina tišine i divljine